PAULINA POLICZKIEWICZ-WOŹNIAK

Od najmłodszych lat tańczy różne rodzaje tańca, najdłużej taniec klasyczny i folklor. Z tangiem argentyńskim zetknęła się najpierw za granicą, w Paryżu, następnie zaczęła je rozwijać w Polsce, jednocześnie podróżując do Berlina i Buenos Aires.

Jest pionierką tanga argentyńskiego w Polsce – od 18 lat tańczy, uczy i działa na rzecz jego popularyzacji. Poprzez wiele lat pracy rozwinęła środowiska tangowe w poszczególnych miastach Polski. Była założycielką Akademii Tanga Argentyńskiego i inicjatorką Warsaw Tango Marathon oraz Milongi 1913-15. Stworzyła i prowadziła pierwsze milongi w Warszawie, przez wiele lat inicjowała znaczące wydarzenia tangowe (koncerty, warsztaty, bale, wieczory tanga, festiwale, maratony) oraz zapraszała do Polski artystów z zagranicy. Tworzyła choreografie na potrzeby teatru i filmu. Obecnie jest tancerką, pedagogiem tańca, organizatorką życia kulturalnego oraz DJ-ką. Na co dzień, z mężem, Janem Woźniakiem, tworzy nowe projekty pod nazwą Tangolada.

Zgadza się z opinią, że tango to zabawa, jednak dopatruje się w nim czegoś o wiele głębszego, co trudno zakwalifikować, a co potrafi nas rozwijać na wielu poziomach odczuwania.  Dwa charakterystyczne słowa opisujące jej relację z tangiem to pasja i misja.

.

MARIA PAŁASZ

Tango tańczy od 6 lat, ale tak naprawdę ten taniec jest z nią od 15 roku życia – wtedy po raz pierwszy zobaczyła „Tango” Carlosa Saury… Wszystko to, czego oczekiwała od tanga znalazła w Warszawie, a teraz szuka w innych miastach Europy. Mówi, że tango dało jej wiele – niczego nie odbierając. Milongi, ważniejsze festiwale oraz maratony są niezwykle ważną częścią rozwijanej pasji. Dla Marii tango nie jest jedynie sposobem na spędzenie wolnego czasu. Tango to filozofia, możliwość wyrażenia siebie i swoich emocji.

Jej drugą pasją jest dziennikarstwo. Uwielbia rozmawiać z ludźmi, poznawać nowe osobowości, pisać. Nowo poznane historie pomagają jej lepiej zrozumieć życie, a możliwość ich opisania – uporządkować myśli.

Uważa, że tango samo wybiera tych, którzy mogą je tańczyć. Cieszy się, że może zaliczać się do grona tych osób…

MARTA KOSSAKOWSKA

  • współpraca graficzna
  • projekt logo & filmy / hrum.nl