Encuentro jest czym innym niż maraton, festiwal czy milonga…

W tego typu spotkaniu uczestniczy zazwyczaj 100-200 osób. To często ciąg kilku milong z przerwami, w tym samym miejscu, odbywających się podczas weekendu.
O muzykę dbają najlepsi, wyspecjalizowani w graniu na encuentro DJe.
Uczestnikami są osoby z całego świata, preferujące ten sposób spędzania czasu; kultywowanie dobrych obyczajów i utrzymywanie określonych zasad.

To co charakterystyczne dla encuentro to niezmiennie bliskie trzymanie, posługiwanie się kodem mirada/cabeceo, a celem jest stworzenie przyjaznej wspólnej przestrzeni między tańczącymi (dobre połączenie w parze oraz płynny ruch na parkiecie). Tańcząc, jesteśmy skromni, nie wykonujemy kroków na pokaz, nie popisujemy się. Spotykamy się po to, by tworzyć wspólny taniec i przestrzeń – nie po to by na nas patrzono.

Tego typu spotkania to bardzo tradycyjne milongi, odnoszące się do klimatu milong z Buenos Aires.

 

Zasady

  • Podczas takiego spotkania/milongi przestrzeń podzielona jest na strefę dla pań/podążających oraz panów / tudzież prowadzących, nierzadko także wydzielona jest strona dla par.
  • Proszenie do tańca odbywa się poprzez cabeceo/spojrzenie, czego pozytywnym efektem jest spotkanie się na parkiecie.
    Spojrzenie nie może być nachalne lub ‚zbyt wytrwałe’ nie zakładające odmowy.
  • Proszona osoba zawsze ma wybór: zatańczyć/nie zatańczyć i na to proszący do tańca musi być wyczulony.
  • Niepodjęcie kontaktu wzrokowego nie oznacza niezauważenia znaku, lecz może – i zazwyczaj jest – wyrazem braku aprobaty a) na tę konkretną tandę b) z tym konkretnym partnerem c) w tej akurat chwili.
  • Można za jakiś czas podjąć cabeceo w kierunku tej osoby. Powtarzający się brak kontaktu z jej strony powinien skłonić proszącego do zwrócenia się do innej partnerki.
  • Podczas encuentro panuje zasada, że dziękujemy sobie za taniec i opuszczamy parkiet po każdej tandzie.
    Bardzo ważny jest sposób włączania się do kręgu tańca w momencie kiedy już są w nim inne pary. Partner wprowadzający partnerkę na parkiet ma obowiązek nawiązać kontakt wzrokowy z już tańczącym zbliżającym się partnerem, by ten ‚zaaprobował’ i umożliwił włączenie się pary do tańca.

 

Emocje i… styl tańca

Zupełnie oczywiste jest zachowanie dobrych manier podczas ewentualnych kolizji. Doświadczenie uczestników encuentro i ich poziom tańca w znaczy sposób ograniczają takie sytuacje, mogą jednak mieć one miejsce, stanowią bowiem pewien margines nieprzewidywalności wszelkich spotkań.
Ważne jest jak z takiej sytuacji wybrniemy. O naszym poziomie tańca nie świadczą tylko zaawansowane kroki, ale i brak obrazy i wyższości wobec mniej zaawansowanych osób.

Styl tańca podczas encuentro jest jeden – Europejczycy nazywają go milonguero. Nie ma to jednak związku z tym co mamy na myśli, kiedy rozmawiamy o milonguero jako konkretnym rodzaju tańca.
To co jest pewne podczas naszego spotkania, to konieczność posiadania pewnych podstawowych elementów, takich jak – równowaga, oś, objęcie, kontakt, muzykalność. Macie to, prawda?

 

Strój

Strój nie jest określony. Jednak wczuwając się w klimat tanga, pewnej celebracji wspólnych chwil, biorąc pod uwagę kulturalny typ zachowań między mężczyzną a kobietą, jesteśmy bardziej skłonni ubrać się z niewyszukaną elegancją niż zupełnie dowolnie. Nasz wygląd, tak swobodny w dzisiejszych czasach, tutaj jest nadal wyrazem szacunku dla siebie nawzajem.

Encuentro znaczy s p o t k a n i e. I tak właśnie powinno być traktowane przez osoby kochające ten taniec, tę muzykę, ale także – lubiące inne osoby. To ważne, mamy przed sobą bowiem kilka wspólnych dni i nocy – by razem celebrować t a n g o .

Źródło: mshedgehog.blogspot.com